Cocomelon: Je li zaista edukativan ili štetan za djecu?

Share

Cocomelon – Najzloćudniji YouTube kanal?

Cocomelon je postao jedan od najprepoznatljivijih dječjih kanala na YouTubeu, privlačeći milijune mališana diljem svijeta. Njegove jednostavne pjesmice i živopisne animacije na prvi pogled izgledaju bezopasno, pa čak i edukativno. No, iza šarenih ekrana, neki roditelji i stručnjaci su krenuli postavljati ozbiljna pitanja – je li to zapravo siguran sadržaj za djecu? Mnogi roditelji su zabilježili razvojne probleme kod svoje djece nakon prekomjernog gledanja Cocomelona. Je li to stvarno problematično? Pogledajmo pobliže što Cocomelon radi vašem djetetu.

Zašto je Cocomelon toliko privlačan?

Jednostavno rečeno, Cocomelon je dizajniran da bude izrazito zarazan. Stručnjaci uspoređuju njegov učinak na djecu s nikotinom, te upozoravaju da ova popularna YouTube emisija može uzrokovati razvojne probleme. Organizacija koja stoji iza Cocomelona troši ogromne resurse kako bi savršeno balansirala zvukove, boje, ritam izmjene kadrova – sve s ciljem da privuče i zadrži pažnju djece.

Pretjerana stimulacija boja i zvukova

Prvi aspekt koji vapi za pažnjom je upotreba boja. Primjetila sam da je emisija prepuna ekstremno zasićenih boja – plave, zelene i žute – koje ne mogu postati svjetlije no što jesu. To su boje koje se obično koriste za upozorenja i signale opasnosti, jer privlače poglede sa intenzivnim efektom. Gotovo kao automati za igre sreće, boje u Cocomelonu su postavljene tako da uvijek privuku djetetovu pozornost.

Uz boje, glazba igra veliku ulogu. Cocomelon nudi visoko repetitivne pjesme koje djeci pružaju osjećaj sigurnosti kroz ponavljanje. Emisija poput “Yes Yes Playground Song” koristi tehniku ponavljanja riječi tri puta u svakoj rečenici, što djeci izgleda prirodno, ali istodobno ih drži hipnotiziranima.

Cocomelon The Most Evil Channel On YouTube 0 59 screenshot

Ovisnost koja podsjeća na nikotin

Jedan od najčešćih prigovora roditelja na Cocomelon je koliko je show visoko zarazan. Djeca se, doslovce, transformiraju kad počne—od energičnih mališana do doslovnih “zombija”, potpuno fokusiranih na ekran. Neki stručnjaci paraleliziraju ovu ovisnost s nikotinom, primjećujući sličnosti u načinima na koje Cocomelon zarobljava pažnju male djece.

Jerika Sanš, stručnjakinja za dječje programe, ide tako daleko da naziva Cocomelon “najštetnijom emisijom koju dijete može gledati”. Ona ističe koliko su taktike emisije, od korištenja boja do tempa izmjena kadrova, osmišljene za provođenje hiper-stimulacije. Jedan od specifičnih alata je ekstremna zasićenost boja. Svijetle, maksimalno zasićene boje poput plave, zelene i žute optički su dizajnirane da privuku pozornost, slično kao kod strojeva na sreću.

Dječji mozak prirodno reagira na ponavljanja, ali Cocomelon to često forsira do ekstrema, stvarajući ekscesivnu repetitivnost koja privlači djecu i drži ih prikovanim za ekran. Mnoge pjesme, poput popularne “Yes Yes Playground Song”, imaju riječi koje se ponavljaju tri puta u svakom stihu, dok lagana glazba u pozadini hipnotički drži djecu privezanu.

Cocomelon The Most Evil Channel On YouTube 8 52 screenshot

Utjecaj na razvoj govora

Mnogi roditelji su primijetili da Cocomelon može usporiti razvoj govora kod male djece. Postoji bezbroj anegdota roditelja koji su počeli primjećivati razvojne poteškoće kod svojih mališana nakon što su im dopustili previše vremena pred ekranom.

Jedna majka spominje kako je njen sin morao krenuti na logopediju jer, iako ima blizu dvije godine, još ne govori. Postoji razlog zašto. Animacija poput Cocomelona nema jasnu priču niti poticaj na stvarno učenje jezika. Za razliku od emisija koje imaju zaplet, dječje pjesmice iz Cocomelona ne nude prilike za rješavanje problema ili učenje novih riječi u normalnom razgovornom kontekstu. Zbog toga djeca ne uče kako pravilno koristiti jezik u stvarnim situacijama.

Na Redditu, logopedi upozoravaju roditelje da previše vremena provedenog uz ovu emisiju može značajno ometati razvoj govora i jezika kod djece. Dokazi pokazuju da djeca koja provode više od dva sata dnevno ispred ekrana mogu razviti kraću pažnju i budu sklonija problemima s ADHD-om.

Cocomelon The Most Evil Channel On YouTube 10 47 screenshot

Hiper-stimulacija i brzi rezovi

Cocomelon koristi učestale izmjene kadrova, gdje svaka scena traje samo nekoliko sekundi ili čak manje. Ova tehnika prebacivanja slike ima dodatni učinak oslobađanja dopamina u dječjem mozgu, čineći emisiju još više ovisnički privlačnom.

Za usporedbu, neke druge dječje emisije, poput “Bluey”, koriste osjetno duže kadrove. Na primjer, najduži kadar na Cocomelonu traje samo 6 sekundi, dok kod “Blueya” taj isti kadar može trajati i do 27 sekundi. Ovaj intenzivan tempo režije stvara konstantnu stimulaciju, što dodatno pojačava ovisničko ponašanje kod djece.

Dr. Kristen Summer navodi da normalno dijete usredotočeno na standardni video sadržaj gleda ekran oko 11% vremena. Nasuprot tome, kada je Cocomelon na ekranu, njihova posvećenost ekranu skače na zapanjujućih 74% vremena. Dakle, umjesto da povremeno gledaju i sudjeluju u vanjskim aktivnostima ili komunikaciji, djeca se potpuno prepuštaju hipnotičkoj moći ovog programa.

Cocomelon The Most Evil Channel On YouTube 9 21 screenshot 1

Subjektivno iskustvo roditelja

Roditelji diljem svijeta dijele svoja iskustva s Cocomelonom—i mnoga od njih nisu pozitivna. Jedna majka napominje kako njen dvogodišnji sin upada u tantrume onog trenutka kad mu se oduzme gledanje emisije. Nekolicina drugih roditelja primjećuje slične promjene: od toga da djeca odbijaju obavljati svakodnevne zadatke, do tada kada jednostavno žele iznova čuti poznate stihove iz emisije. Čak i jednostavan zadatak poput kotrljanja kotačića “The Wheels On The Bus” postaje nesvjestan okidač za tantrume.

Neki od roditelja su otvoreno priznali da njihova djeca neće raditi ništa drugo osim gledati Cocomelon—ni obroci niti igre ih ne mogu motivirati da se odmaknu od ekrana, osim ako im ga netko fizički oduzme. Ovi simptomi povlačenja doista podsjećaju na ovisnost, gdje djeca čak i ako žele gledati, postaju nemi i ekstremno pasivni.

Još više zabrinjavajuće, roditelji priznaju kako su počeli primjećivati nasilno ponašanje kod djece kad su im oduzeli tablet ili mobitel s kojeg su gledali Cocomelon. Ovo je zastrašujuće, ali se sve češće spominje među roditeljem koji su dopustili da ova emisija postane svakodnevna rutina njihove djece.

Brza i jednostavna rješenja

Ipak, postoji rješenje za ovaj problem koje mnogi roditelji spominju—ali zahtijeva odlučnost i disciplinu. Jednostrana promjena sadržaja može značajno poboljšati ponašanje malog djeteta. Sve što mnogi roditelji moraju učiniti je isključiti Cocomelon i prebaciti se na drugu vrstu sadržaja.

Primjerice, mnogi su roditelji spominjali emisiju “Miss Rachel” koja je puno sporija, s fokusom na edukaciju jezika. Gotovo odmah su počeli primjećivati rezultate—manji tantrumi, više riječi i brži jezični razvoj.

Majka jednog osmomjesečnog djeteta izjavila je da je nakon što je prebacila s Cocomelona na “Miss Rachel”, njeno dijete prve riječi izgovorilo unutar svega nekoliko dana.

Zaključak

Cocomelon možda izgleda nevino, kao jednostavan program za djecu, no duboko ispod površine kriju se mnogi potencijalni problemi za razvoj male djece. Ovisnost o šarenim ekranima, brzim izmjenama kadrova i neskriveno poticanje često neprimjerenog ponašanja može imati duboke posljedice na razvoj govora, pažnje i ponašanja kod najmlađih. Iako nije svaka emisija štetna za djecu, važno je da roditelji znaju koje sadržaje koristiti, koliko često i uz kakvu mjeru. U krajnjoj liniji, na roditeljima je odgovornost da postave granice.

Biranje programa koji potiču izgradnju jezika, komunikacije i rješavanje problema je daleko pametniji izbor od emisije dizajnirane isključivo za zarobljavanje djetetove pažnje. Jer u konačnici, naš je cilj da naša djeca rastu s vještinama kojima će se moći nositi u stvarnom svijetu, a ne biti privezani za digitalni!


Discover more from VICE HR

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Odgovori

Discover more from VICE HR

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading